Alan Adı Nedir ne İşe Yarar ?

Alan Adı Nedir ne İşe Yarar ?

Alan adı nedir ?
Alan adı : İnternette bir web sitesini tanımlamak için siteye verilen ad ve erişim için kullanılan benzersiz bir adrestir.

Alan adı : Bir internet sitesini, etki alanını, internet üzerindeki bir noktayı tanımlayan ve ulaşılmasını sağlayan, insanlara bir anlam ifade eden ve hatırlanması kolay benzersiz alfanumerik (harf ve rakam) bir karakter dizisidir.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’ nda Tanımı : İnternet üzerinde bulunan bilgisayar veya internet sitelerinin adreslerini belirlemek için kullanılan internet protokol numarasını tanımlayan adlar.

Umarım bu üç tanım alan adı nedir sorunuzu cevaplamıştır. Bazen domain yada domain name gibi terimler ile de karşılaşabilirsiniz. Sırayla bunları da açıklayalım.

Domain name nedir ?
Domain “etki alanı” anlamına gelmektedir. Domain name ise etki alanı adı olarak dilimize çevrilmiştir. Domain name artık kısaca domain, etki alanı adı ise alan adı olarak kullanılmaktadır.

Alan adları, Alan Adı Sisteminin (DNS) kuralları ve prosedürleri ile oluşturulur. Alan adları, alan adı uzantıları ile bir bütündür. evrenlerbilisim.com ile evrenlerbilisim.net farklı alan adlarıdır ve farklı siteleri tanımlarlar.

Alan adı ve IP
Bizler günümüzde sayıları 36 Milyon civarı olan ve her gün sayıları artan web sitelerini alan adları ile tanıyor, birbirlerinden ayırt ediyor ve bunları kullanarak internet sitelerine erişiyoruz. Ancak bir siteye ait tek adres bu değildir. Web sitelerine alan adlarıyla erişebildiğimiz gibi Ip numaralarını kullanarak da erişebiliriz. Ip adresini web tarayıcısı adres çubuğuna yazarak erişmek mümkündür.

Örnek; Google arama motoruna erişmek için internet tarayıcı adres çubuğuna “google.com” alan adını yada “172.217.22.99” ip adresini yazmak bizi aynı alana götürecektir.
Örnek; Bu yazıyı okuduğunuz sitenin alan adı “evrenlerbilisim.com” , Ip adresi ise “109.235.252.28
” dir. Ancak bu örnekte Ip adresini tarayıcıya yazdığınızda aynı siteye gidemediğinizi göreceksiniz. Çünkü evrenlerbilisim.com paylaşımlı hosting paketi kullanılarak statik ip tanımlanmadan yayınlanmaktadır.
Burada şunu belirtmekte fayda var; sitelerin alan adları benzersizdir ve değişmez ancak Ip adresleri zaman içinde değişebilir. Birden fazla farklı Ip adresi bir alan adına yönlenebilir yada bir Ip birden fazla siteye erişim için tanımlanabilir.

Örneğin; sitenizi mevcut hosting firmasının sunucusundan farklı bir hosting firmasına taşıma gereksinimi duydunuz. En iyi hosting firmaları arasından birini seçtiniz ve sitenizi bu hosting firmasının sunucusuna taşıdınız. Yeni hosting firmasının sunucusuna sitenizi taşıdığınızda Ip adresiniz değişecektir ancak alan adınız değişmeyecektir.

Alan adı ne işe yarar ?
Neden iki ayrı adres olduğunu açıklamaya çalışırsak alan adlarına neden ihtiyaç duyulduğunu ve alan adı ne işe yarar sorusuna bir cevap bulabiliriz.

Elektronik birer aygıt olan bilgisayarlar, İnternet Transfer Protokolü’ nü (TCP/IP) kullanarak haberleşirler. Ip numaraları bu protokol içerisinde bilgisayarları tanımlayan ve birbirlerini tanımalarını sağlayan numaralardan oluşan dizilerdir . Bir siteyi görüntülemek için kullandığımız bilgisayar ile siteyi barındıran sunucunun haberleşmesi bu şekilde olmaktadır.

Bilgisayarların Ip numaraları ile haberleşme sebebi ise numaralar üzerinde işlemler yapmanın bilgisayarlar için daha basit olmasıdır.

İnsanlar iletişim için sesleri tanımlayan harflerden oluşan kelimeleri kullanırlar. İnsanlar için kelimeleri kullanmak numaraları kullanmaktan daha basit ve akılda kalıcıdır. Bunu bir deneme ile görebiliriz, yukarıdaki örneklerde bulunan Ip adreslerini mi yoksa alan adlarını mı hatırlıyorsunuz ?

Çoğunluğun yanıtı alan adları olacaktır ve yine çoğunluğun aklına Google gelecektir. Alan adı seçimi yapılırken de daha akılda kalıcı isimler seçilmesi sitenizin başarı şansını artıracaktır.

Teknolojinin amacının insan hayatını kolaylaştırmaktır. Akılda kalıcı olduklarından insanlara kolaylık sağlamak için alan adları kullanılır, sitelere bir isim ve adres olma işine yararlar.

Alan adları maddi bir değere sahiptir. Tescil için belli bir ücret ödenir. Ancak bu ücret alan adı satın alma değil kiralama ücretidir. Kiralama en az 1 yıllık yapılır. Yani alan adını adınıza tescil ettirmeniz tamamen sizin olduğu anlamına gelmez. Belli bir süre için sizin kullanımınıza tahsis edilmesi anlamına gelir.

Günümüzde 250 M üzerinde alan adı kaydı olmasına rağmen 50 M civarında site yayındadır. Tescil edilmiş ancak kullanılmayan milyonlarca alan adı mevcuttur. İnternette satılık alan adları konusunda hizmet veren birçok firma (site) olduğunuda düşünürsek alan adlarının site yayınlama dışında maddi bir yatırım aracı haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Hatta bu olay dijital emlak piyasası oalrak anılmaktadır.

Alan adlarına ait bazı özellikler
Alan adları insanlar için ip numaralarına nazaran daha akılda kalıcıdırlar ve bu yüzden kullanılırlar,
Her bir siteyi tanımlayan sadece bir alan adı olduğu için benzersizdirler,
Bir siteyi tanımlayan adres ve isimdirler,
Alfabetik ve numerik karakterler (alfanümerik) ile “-” işaretlerinden oluşurlar,
Ticari değerleri vardır,
Bir süreliğine kiralanabilirler,
Sonuç olarak;

Bir web sitesi yayınlamak, genel tabirle site kurmak yada blog açmak niyetinde olan herkese temelde hosting hizmeti almak, alan adı kiralamak, WordPress gibi bir CMS (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi) yeterlidir.

Site açmak niyetiniz varsa iyi bir fikir bulmakla işe başlayın. Fikrinize uygun alan adı seçimi yapın. Kaliteli bir hosting firmasından hosting hizmeti alın. İyi bir site kurma rehberi ile web sitesi kurma aşamalarını takip ederek fikrinizi hayata geçirin.

About the Author
KeTaLaR
Evrenler Bilişim Teknolojileri

Leave a Reply

× Canlı Destek Whatsapp